Kuşburnu

Kuşburnu bitkisi ve Faydaları

Kuşburnu (Rosa canina) Gülgiller familyasındandır. Boyu 3 – 4 m ye kadar uzayabilir. Diğer isimleri İtburnu, Gül burnu, Gül elması, Rosengewâchse, Yaban gülü, Köpek gülü ve Rosaceae olarak bilinir. Bitki yol kenarları, meralar, çimenlikler, orman kenarları ve tepeliklerde yabani olarak yetişir.Asıl vatanının Türkiye olduğu ve buradan dünyanın bütün yörelerine zaman içinde yayıldığı tahmin edilmektedirTürkiye’nin Karadeniz, Marmara ve Doğu Anadolu bölgesinde daha çok, Ege ve İç Anadolu bölgesinde ise seyrek olarak yetişir.

Güçlü bir antioksidan etkisi vardır. Böbreküstü bezlerine olan etkisiyle hormonların üretimini destekler. Vücuttaki atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

İshali keser. Cinsel isteği arttırır. Müshil etkisi vardır. Bağırsak kurtlarını düşürür. Hafif bir doku ve damar büzücüdür. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler. Romatizma şikâyetlerini ve ağrılarını hafifletir. Sigara ve alkolün zararlı etkilerine karşı koruyor. Tonik ve besleyicidir. Selülit oluşumunu engeller. Vücuda ve gözlere kuvvet verir. Vücut direncini arttırır. Basur rahatsızlığı olanlara yararlıdır. Safra kesesi, böbrek ve mesane sorunlarında bedeni destekler. Kansere karşı koruyucudur.

Kandaki insülin miktarını ayarlamaya yardımcı olduğundan şeker hastalarına çok iyi gelir. Bulaşıcı hastalıklara ve soğuk algınlığına karşı, bedenin savunma sistemlerini güçlendiriyor. Bağırsakları yumuşatan ve sindirimi kolaylaştıran kuşburnu iyi bir idrar söktürücü olarak kabızlıkta faydalıdır.

Copyright ©2014 Ünkuş Gıda İmalat. MERZİFON